​Mieszkanie dla młodych…także z rynku wtórnego

data dodania: 30 czerwca 2015, 21:27 odsłon: 686

Rządowy program wsparcia mieszkalnictwa \\\"Mieszkanie dla młodych\\\" obejmie także rynek wtórny mieszkań - zdecydowali posłowie wprowadzając zmiany do ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Według Przemysława Micudy, dyrektora platformy kredytowej www.extrum.pl w Elblągu, to bardzo dobra decyzja rządu, która pozwoli większej ilości młodych ludzi kupić pierwsze mieszkanie.

- Takie mieszkania są tańsze, mniejsza też będzie więc rata zaciągniętego kredytu – mówi Przemysław Micuda, z platformy kredytowej extrum.pl.

Do tej pory z programu MdM można było skorzystać wyłącznie kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym - od dewelopera. Rząd argumentował takie ograniczenie tym, że program, poza wsparciem mieszkalnictwa dla ludzi młodych, ma również pobudzić gospodarkę przez zwiększenie inwestycji w budownictwie.

Obecnie program MdM preferuje osoby nabywające mieszkania, a także domy deweloperskie poprzez dofinansowanie do kredytów hipotecznych. Budujący domy metodą gospodarczą nie mogą liczyć na takie wsparcie (mogą jedynie odliczyć zwrot części podatku VAT na materiały budowlane).

- Poprzedni program MdM, co prawda miał ruszyć rynek pierwotny, ale w większości trafił w osoby bardziej zamożne, gdyż mieszkania od dewelopera są drogie, a poza tym i tak należało mieć dodatkowe środki na remont i wyposażenie mieszkania tak, aby można było w nim w pełni zamieszkać. Dzięki zmianie z kolei znowu ruszy się rynek wtórny, a mieszkania nabywane w takiej formie są tańsze, tańsza jest również rata kredytu i mieszkania są często gotowe od razu do zasiedlenia – mówi Przemysław Micuda, dyrektor platformy kredytowej www.extrum.pl.

Poprawki ustaliły, że limity cenowe na rynku wtórnym będą wynosiły 90 proc. wskaźnika kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie - rząd chciał, by było to 80 proc.

Kolejna zmiana dotyczy osób, które skorzystały ze wsparcie państwa na zakup pierwszego \\\"M\\\" i przed upływem pięciu lat od jego zakupu chcą je sprzedać. W tym przypadku będą one musiały zwrócić tę pomoc państwa do Funduszu Dopłat przed przeniesieniem własności mieszkania.

Głównym celem rządowej propozycji zmian w programie MdM było zwiększenie w programie udziału osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w kupnie mieszkania.

Po wejściu w życie zmian z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Dodatkowo dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego. Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania (obecnie jest to 15 proc.). Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. tej wartości (obecnie też jest to 15 proc.).

Ponadto zrezygnowano też z warunku dofinansowania tylko zakupu pierwszego mieszkania, a także limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Zwiększony został udział w programie osób bez zdolności kredytowej przez zniesienie zamkniętego katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu w charakterze \\\"dodatkowego kredytobiorcy\\\". Będą mogły to być dowolne osoby - obecnie, jeśli nabywca, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić tylko najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie.

Dofinansowanie wkładu własnego ma też dotyczyć nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko w wyniku budowy nowego obiektu budowlanego. Rozwiązanie to umożliwi objęcie programem przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.

- Teraz zakup mieszkania, przy wsparciu rządu, staje się prostszą operacją. Warto zapoznać się z różnymi opcjami kredytów hipotecznych, aby zdobyć środki finansowe na własne „M”. Można to uczynić dzięki platformie kredytowej www.extrum.pl – dodaje Przemysław Micuda.

Rząd, żeby przeciwdziałać nadużyciom w korzystaniu z programu dopłat, przewidział w programie sankcje za dokonanie w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu. Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu - w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie - będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego. To nowe rozwiązanie ma wyeliminować przypadki, kiedy kredytobiorca zaciągał kredyt tylko po to, żeby skorzystać z programu.

Centrum Operacyjne Serwisu www.extrum.pl

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

Tel. (55) 621-10-20

www.extrum.pl

Projekt i realizacja © 2014 - AR Soluma - Wszelkie materiały, loga, zdjęcia zawarte na stronie są prawnie chronione i zastrzeżone.

logo extrum