​Frankowicze odetchną „z ulgą”? Posłowie rzucają koło ratunkowe

data dodania: 12 lipca 2015, 14:18 odsłon: 813

Jest już propozycja wyjścia z problemów tych osób, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich. Klub poselski Platformy Obywatelskiej złożył w tej sprawie projekt. Kto będzie mógł z takiej opcji skorzystać i czy jest to rozwiązanie opłacalne dla każdego?

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej oraz o zmianie niektórych ustaw. Proponowane przepisy mają umożliwić osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich lub euro przewalutowanie kredytu hipotecznego po bieżącym kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski. Projekt zakłada, że uzyskana w ten sposób różnica w wartości kredytów będzie pokrywana w połowie przez kredytobiorców, a w połowie przez banki. Szacuje się, że z tej formy pomocy skorzysta ok. 60 tys. osób.

Propozycja PO dotycząca przewalutowania kredytów we frankach będzie atrakcyjna przede wszystkim dla tych, którzy zadłużyli się w najgorszym możliwym momencie. Z wyliczeń analityków finansowych wynika, że jeśli kurs w dniu uruchomienia kredytu był niższy niż 2,20 zł, to zwykle spowoduje ona zarówno spadek raty, jak i zadłużenia. Przy wyższych kursach ceną za uwolnienie się od ryzyka walutowego i częściowego umorzenia długu będzie wzrost raty.

Rządowe rozwiązanie jest skierowane do określonej grupy klientów. Po pierwsze, możliwość umorzenia części kosztów przewalutowania kredytu hipotecznego będzie oferowana tylko kredytobiorcom, którzy nabyli nieruchomość na cele związane z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Po drugie, w chwili złożenia wniosku osoby te nie mogą być właścicielami innego lokalu lub domu jednorodzinnego. Pod uwagę będzie brana także powierzchnia kredytowanej nieruchomości. Projekt ustawy wprowadza kryterium maksymalnego metrażu: 75 mkw. w przypadku mieszkań oraz 100 mkw. dla domów jednorodzinnych. Tego rodzaju ograniczenia nie obejmują rodzin wielodzietnych (wychowujących troje lub więcej dzieci).

- Na podstawie analiz własnych banków autorzy projektu obliczyli, że koszty przewalutowania 20 proc. kredytów frankowiczów wyniosą ok. 8.9 mld zł. W uzasadnieniu przygotowanej ustawy podkreślono, że wejście w życie nowych przepisów nie wpłynie negatywnie na budżet państwa i finanse publiczne. Opracowane rozwiązanie obciąża banki, jednak według prognoz Komisji Nadzoru Finansowego w dłuższej perspektywie nie będzie zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu polskiego sektora bankowego – mówi Przemysław Micuda, dyrektor platformy kredytowej www.extrum.pl.

Cały proces w uproszczeniu polega to na tym, że kredyt jest co prawda przewalutowany po kursie obecnym, ale połowę skutków wzrostu notowań franka bierze na siebie bank, a drugą połowę kredytobiorca. Nie wszystkim frankowiczom będzie opłacało się z tego skorzystać. Najwięcej zyskają osoby, które zadłużyły się w najgorszym możliwym momencie, czyli w okolicach sierpnia 2008 r., kiedy frank kosztował około 2 zł. W takim przypadku zmaleje nie tylko zadłużenie, ale również wysokość raty. Z wyliczeń ekonomistów wynika, że jeśli kredyt z tego okresu został zaciągnięty na kwotę 300 000 zł na 30 lat, to rata spadnie o 180 zł. Dodatkowo zadłużenie zmniejszy się o 130,5 tys. zł.

W przypadku kursu wynoszącego 2,20 zł – 2,30 zł rata pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego, ale zmniejszy się zadłużenie. Jeśli natomiast frank kosztował ok. 2,40 zł, to przewalutowanie, nawet mimo umorzenia części długu, będzie oznaczało podwyżkę raty.

Zaraz po wejściu w życie ustawy proponowanej przez PO, z takiego przewalutowania z umorzeniem części zadłużenia będą mogli skorzystać tylko ci, których wskaźnik LTV jest wyższy niż 120%. Gdy wynosi on od 100% do 120% wniosek będzie można złożyć po roku od momentu wejścia w życie ustawy. Natomiast jeśli wskaźnik wynosi od 80% do 100%, wnioskować będzie można dopiero po 2 latach.

- Nasi specjaliści pomogą wszystkim chętnym osobom, które mają kredyty we frankach szwajcarskich w procesie przewalutowania tych pożyczek. Pomożemy przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, aby nasz klient nie stracił na tej operacji – mówi Przemysław Micuda, dyrektor firmy extrum.pl. – Oczywiście nasze usługi są całkowicie bezpłatne.

Skorzystaj już dziś z platformy kredytowej www.extrum.pl

Projekt i realizacja © 2014 - AR Soluma - Wszelkie materiały, loga, zdjęcia zawarte na stronie są prawnie chronione i zastrzeżone.

logo extrum